پشه ها نه تنها آزار دهنده هستند بلکه ناقل بیماریها نیز محسوب می شوند. بازدم انسان حاوی دی اکسید کربن است و به همین دلیل پشه ها به سمت ما می آیند . دی اکسید کربن پشه ها را به سمت خودش می کشد و به همین دلیل اکثر پشه کش ها دی اکسید کربن منتشر می کنند تا پشه ها را زودتر به دام بیندازند.علاوه بر دی اکسید کربن ، بوی عرق و بوی دهان ما نیز پشه ها را به سمت ما می کشاند. شمع ها و اسپری های دفع کننده پشه می توانند پشه ها را از ما دور نگه دارند اما نمی توانند آنها را بکشند بنا براین بهتر است به جای استفاده از این مواد شیمیایی ، خودتان در خانه یک پشه کش بسازید تا از شر این حشرات موذی خلاص شوید.

دستورالعمل :

برای ساختن این پشه کش علاوه بر خواندن این توضیحات می توانید از شکل بالا هم کمک بگیرید.

مطمئن شوید که بطری نوشابه شما کاملا” خالی و تمیز است . حالا قسمت بالای بطری را ببرید . این برش باید از جایی باشد که انحنای سر بطری کاملا” تمام می شود . قسمت بریده شده را دور نیندازید .

مقداری آب در بطری بریزید و سپس شکر را به آن اضافه کنید وآنها را با هم مخلوط کنید تاجایی که شکرکاملا” حل شود . حالا مایه خمیر یا همان مخمر را به این ترکیب اضافه کنید و بطری را کمی تکان دهید تا با شکر و آب مخلوط شود. مخمر وقتی با شکر و آب ترکیب می شود دی اکسید کربن آزاد می کند.

حالا درب بطری را از قسمت بالای بطری که قبلا” بریده شده ، جدا کنید و آن را بر عکس روی بطری قرار دهید بطوری که سر آن به سمت پایین باشد. با کمک نوارچسب دو قسمت جدا شده را کاملا” به هم بچسبانید بطوریکه پشه ها وقتی وارد بطری شدند راه فرار نداشته باشند.

حالا روزنامه یا کاغذ تیره رنگ را دور بدنه بطری بپیچید و با کمک نوار چسب آن را در جایش محکم کنید. پشه کش خود را در جایی قرار دهید که در معرض نور آفتاب نباشد و هر وقت لازم شد ترکیب آب و شکر و مخمر را عوض کنید .

مترجم: فرشته مشاور